Altan Tan ve Mehmet Metiner Tartışması Vesilesiyle…

Abdullah Arı
13 Nisan 2011

 

 

 

Özel bir televizyon kanalında seçim vesilesiyle yapılan programa[1] katılan Mehmet Metiner (AKP milletvekili adayı ) ve Altan Tan (Bağımsız/BDP adayı) arasındaki tartışma beni 2000’li yılların başına götürdü.

Malum olduğu üzere -ben bilmeyenlere söyleyeyim- Mehmet Metiner, HADEP'te (Halkın Demokrasi Partisi 1994-2000) 1999-2000 döneminde genel merkez yöneticisi olarak görev yapmıştı. Aynı dönemde HADEP’te gençlik kolları örgütlenmesinde yer almam nedeniyle, kendisini tanıma   ‘payesine ve şerefine!’ ne yazık ki nail oldum. Ama sanırım kendisi, beni hiç mi hiç hatırlamaz. Aslında hatırlamasa iyi olur. Çünkü yarın öbür gün milletvekili seçilirse böyle bir yazı yazdık diye inşallah başımızı belaya bulaştırıp birtakım cezalarla karşıkarşıya bırakmaz!

Biz  -tabi gençlik kolları olarak- hareketimizi ezilenlerin, yoksulların hareketi olarak görüyor; gençlik politikalarımızı ve siyasal çalışmalarımızı bu çerçevede yürütüyorduk. Çalışmalarında yer aldığım HADEP İstanbul gençlik kolları bu politikayı merkeze alarak faaliyetlerini sürdürüyordu. Ancak HADEP içinde herkesin politikaya ve dolaysıyla HADEP’e (ve onun geçmiş geleneğine) böyle bakmadığının da farkındaydık. HADEP’in geniş toplumsal kesimlere açılma politikasının ‘gereği’ olarak parti yönetiminin üst kademesinde yer verilen birçok isim gibi Mehmet Metiner de üst düzey (yanlış bilmiyorsam PM üyesi ve aynı zamanda MYK üyesi olarak) görevlerle HADEP içinde yer aldı. Kendisini İstanbul’a geldiğinde uğradığı İl binasında tanımış –üç kez- ama itiraf etmeliyim ki gençlikten bazı arkadaşlarla bu ‘arkadaş’tan pek hoşnut olmamıştık. İnsanlarla ilişki biçimi, politikaya bakışı ve aldığımız ‘duyumlara’ göre iş kovalaması/iş tutuş biçimi nedeniyle izlenimlerimizde hiç de yanılmadığımızı göstermişti bize.

Aradan bu kadar zaman geçtikten sonra bu küçük anımı dile getirmemin nedeni; televizyon programında Altan Tan’ın Mehmet Metiner ile ilgili önemli bir iddiayı dile getirmesi oldu. Metiner’in PKK’nin parasını çaldığını iddia etmesine Metiner’in açıklayıcı bir cevap verememesi oldukça önemliydi. Altan Tan’ın elinde belge varsa açıklarsa belki konu daha da aydınlığa kavuşur. Metiner’in ısrarla Tan’ı PKK [2] üzerinden vurma hamlesine Tan ‘başarıyla’ yanıtlar vererek böylece konuyu önemli bir yere bağlamış oldu.

Bu vesileyle bu konunun açılmasının hayırlı yönleri de olur belki. Çünkü gerek Metiner ile ilgili gerekse de dönem dönem tanınan ya da tanınmayan şahıslarla ilgili bu tür iddialar gündeme geliyor. Ancak bunun devamı gelmeyince bu tarz iddialar  ortada kalıyor. Ve kamuoyu, bu konularda sağlıklı bilgiye kavuşamıyor maalesef. Okuyanlar bilir, okumayanlar da Hasan Bildirici tarafından –http://www.rojevakurdistan.com/- adlı sitede, Sezgin Tanrıkulu (CHP İstanbul Milletvekili adayı) ile ilgili yazılan yazıları okuyabilirler.(aşağıdaki linklerde)

Kürt Hareketi etrafında  insanların paralarının ‘çalınması’ konusu gibi meseleler yeni değil. Asıl mesele bu konuların yeterince gündem olmaması. Hasan Bildirici önemli bir tartışma açtı ama devamı gelmedi. Gelemedi. Bir gazeteci arkadaşıma neden bu tür haberleri yapmıyorsun diye sorduğumda. “Hiç tahmin etmediğin insanlarla karşı karşıya gelmek istemediği” için cevabını verdi. Ben yazayım dedim. Yani en fazla döverler dedim ama ikna edemedim.

Son olarak, bu tür tartışmalar vesilesiyle Kürt hareketinin ‘aydınlarla’ ilişki biçimlerine de değinebiliriz. Buralarda önemli veriler mevcut.  Bir başka yazıda da bu konuya değineceğim.

 

[1] İzlemek için bu linke bakabilirsiniz: http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?Newsid=154694

 

[2] Bu arada Metiner’in PKK’ye (Türkçe okunuşu: Pe Ke Ke) PEKEKA diyerek hâlâ Türkçesini düzeltmediğini de gösterdi. Bizim sitenin editörleri benim gibi yarı asimile olmuş birinin Türkçesini beğenmez iken Metiner’in yazısını nasıl düzeltirler bilemem.

İlgili Yazıların Linkleri Aşağıdadır:

http://rojevakurdistan.com/turkce/index.php?option=com_content&view=article&id=793%3Asezgin-tanrkuluna-cevabm&catid=44%3Ahasan-bildirici&Itemid=211

http://rojevakurdistan.com/turkce/index.php?option=com_content&view=article&id=779%3Asezgin-tanrkulundan-gelen-acklama&catid=44%3Ahasan-bildirici&Itemid=211

http://rojevakurdistan.com/turkce/index.php?option=com_content&view=article&id=714%3Asezgin-tanrkuluna-sorular&catid=44%3Ahasan-bildirici&Itemid=211